Czy po aborcji można zajść w ciążę

Pierwszą nadzieją osób planujących ciążę jest myśl, że ich dziecko urodzi się zdrowe. Obawa o upośledzone dziecko jest bardzo obciążająca, ale ważne jest, aby pamiętać, że niektóre dzieci przychodzą na świat niepełnosprawne i mogą żyć szczęśliwie i satysfakcjonująco. Natomiast to lekarz ustala, czy wady płodu wymagają aborcji, czy nie. Duża część kobiet wie, że ich strach przed terminacją ciąży na wczesnym stadium jest mniejszy, ponieważ są w stanie podjąć ryzyko, aby kiedyś mieć zdrowe dzieci. W najczęstszych przypadkach najzwyczajniej przerywają ciążę z uwagi na wady płodu.
Mimo, że aborcja jest legalna w większości krajów, dalej istnieje wiele dyskusji jak wpłynie na zdrowie lub płodność. Zobacz artykuł, i dowiesz się, czy ciąża po aborcji jest możliwa.

Jakiej metody aborcji można się spodziewać?

Kiedyś terminacja ciąży była niedopuszczalna w wielu krajach. Jednak teraz jest to normalna praktyka.
Wyróżniamy dwa sposoby aborcji – farmakologiczna i zabieg chirurgiczny.
Na wyjątkowo wczesnym stadium ciąży możliwa jest metoda farmakologiczna. Drugi sposób aborcji to zabieg chirurgiczny. Wybierając taki sposób przerwania ciąży, powinno się wybrać do specjalnego lekarza lub kliniki.

Na czym polega aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna – ten rodzaj usuwania ciąży jest wywoływany przez przyjmowanie tabletek wczesnoporonnych. Tabletki na aborcje działają przez skurcze macicy i wydalenie płodu. Kobiety, które poddają się aborcji medycznej, muszą radzić sobie z różnymi skutkami ubocznymi. Częste działania uboczne mogą obejmować skurcze, nudności, bóle głowy, zmęczenie.

Jak szybko kobieta może zajść w ciążę po aborcji farmakologicznej?

Po usuwaniu ciąży należy powstrzymać się od współżycia, dopóki krwawienie nie ustanie. Jednym ze efektów ubocznych przyjmowania tabletek aborcyjnych jest plamienia lub lekkie krwawienie.
Ponieważ może to spowodować perforację lub pęknięcie macicy.

Kiedy wystąpi jajeczkowanie po aborcji?

Najczęstszym pytaniem dotyczącym owulacji po aborcji jest to, czy pojawi się ona terminowo. Mimo, że nie ma klasycznych wytycznych, kilkudniowe opóźnienie jest całkowicie w normie.
Kobieta po dokonanej aborcji może urodzić zdrowe dzieci. Jeśli chcesz zajść w ciążę po aborcji, ważne jest, aby dbać o siebie, jedząc zbilansowaną żywność i mieć wystarczająco dużo snu, aby organizm mógł się zregenerować.

Czy po aborcji można zajść w ciążę

Nieplanowaną ciążę można też usunąć chirurgicznie

Przerywanie ciąży w klinice jest szybkie i wykonane w znieczuleniu. Jest to zabieg, który mogą wykonać specjalistyczni i doświadczeni lekarze. Terminacja ciąży stało się bezpieczniejsze niż kiedykolwiek dzięki postępowi medycyny.

Na czym polega aborcja chirurgiczna?

Aborcja chirurgiczna polega na aspiracji macicy i dla wygody kobiety przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.
Aborcja chirurgiczna to zabieg medyczny polegający na usuwaniu płodu z macicy. Może być stosowany do przerwania ciąży z powodu wad płodu lub dlatego, że kobieta uznała, że nie chce urodzić dziecka. Aborcję można przeprowadzić w klinice aborcyjnej. Warto wiedzieć, że w Polsce lekarz może powołać się na klauzulę sumienia i nie udzielić na informacji o zabiegu.

Jak kobiety reagują na aborcję?

Aborcja wywołuje szczególne emocje. Czasem kobiety mogą być smutne lub przestraszone zabiegiem usuwania ciąży. Inni mogą poczuć ulgę, z racji tego, że decyzja została podjęta zgodnie z ich wartościami.
Ważne jest, aby dziewczyny po aborcji szukały szczerego wsparcia u przyjaciół lub członków rodziny, aby ulżyć sobie ze swoimi odczuciami.

Przerwanie ciąży i co dalej?

Istnieją przesłanki, że u kobiety dokonującej aborcji może rozwinąć się „syndrom poaborcyjny”. Zespół ten charakteryzuje się poczuciem wstydu, lęku. Kobieta boryka się z problemami emocjonalnymi po zakończeniu ciąży. Należy umówić się z psychiatrą lub terapeutą.

W jakim czasie po aborcji można znowu zajść w ciążę?

Możliwość zajścia w ciąże pojawia się od kolejnego cyklu owulacyjnego.
Po aborcji zaleca się odczekanie paru tygodni przed kolejnym zajściem w ciążę. Okres ten może być inny w zależności od tego, jak długo trwała ciąża. Niektóre kobiety mają możliwość ponownie zajść w ciążę, gdy tylko dojdą do siebie po skutkach zabiegu i nie potrzebują żadnej dodatkowej opieki ani leczenia.