Aborcja próżniowa
 - czy ten zabieg jest bezpieczny?

Aborcja próżniowa to zabieg polegający na usunięciu ciąży w sposób mechaniczny. Zaraz obok aborcji farmakologicznej jest najchętniej stosowaną metodą, która ma na celu przerwanie ciąży. W Czechach aborcja próżniowa może zostać przeprowadzona legalnie  do 12 tygodnia ciąży – nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Aborcja próżniowa może być deską ratunku dla dziewczyn z krajów, na terenie których aborcja jest nielegalna lub niezwykle trudno dostępna. Główną zaletą aborcji w Czechach (chirurgicznej) jest to, że jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym pod okiem profesjonalistów. Niechcianą ciążę usuniemy bez podawania przyczyny. W naszej klinice możesz liczyć na pełne wsparcie.

Aborcja próżniowa – metoda chirurgiczna

Czechy i Słowacja to państwa, na terenie których aborcja próżniowa (przerwanie ciąży) może zostać zastosowana legalnie jedynie do 3 miesięcy od zajścia w ciążę. Są różne zabiegu terminacji ciąży oraz ogólne wskazania medyczne, którą opcję zastosować. Wszystko zależy od tego czy jesteś na wczesnym etapie ciąży oraz stanu Twojego zdrowia. Przerwanie ciąży można wykonać również za pomocą tabletek poronnych. Choć aborcję farmakologiczną można wykonać w domowym zaciszu, jest bardzo niebezpieczna. Dodatkowo, temat aborcji w Polsce jest trudny, nawet po kontackie lekarzem rodzinnym, ciężko otrzymać jakieś wskazówki. Nie ma się jednak czym martwić, aborcja mechaniczna jest dużo bardziej bezpieczna, niż ta farmakologiczna. Jeżeli jesteś w niechcianej ciąży, podczas podejmowania trudnej decyzji musisz kierować się bezpieczeństwem. Zabieg aborcji gwarantuje bezpieczeństwo kobiet, w klinice spędzamy tylko jeden dzień.

Metoda próżniowa – w jaki sposób przebiega usuwanie ciąży?

Zabieg metodą próżniową jest dość szybki – zajmuje tylko kilka minut, trzeba usunąć zawartość jamy macicy. Kobieta musi być jednak bardzo dobrze przygotowana. Wstępny etap to podanie znieczulenia ogólnego. Kolejnym krokiem – jeśli nie występują przeciwskazania medyczne – poszerza się szyjkę macicy.

Metoda próżniowa to metoda chirurgiczna polegająca na rozszerzeniu szyjki macicy, następnie umieszczana jest rurka do macicy. Urządzenie chirurgiczne jest stosowane przy odessaniu zawartości jamy macicy – zarodka. Ciąża może zostać usunięta poprzez aborcję próżniową w Czechach, jeśli ta nie przekroczyła 3 miesiąca trwania.

aborcja próżniowa

Metoda próżniowa – usunięcie ciąży a komfort psychiczny

Po zabiegu metodą próżniową kolejne postępowanie w głównej mierze zależy między innymi od tego, w jakim miejscu usunięto ciążę – czy była to placówka krajowa lub też klinika aborcyjna w Czechach. Warto zaznaczyć, że państwo Czeskie jest obecnie najchętniej wybieranym kierunkiem, jaki obierają kobiety chcące poddać się zabiegowi usunięcia ciąży (zabieg chirurgiczny). Niektóre pacjentki uważają, że zakończonej przerwaniu ciąży czują się dużo lżejsze – schodzi z nich stres psychiczny i fizyczny, którego doświadczały podczas podejmowania niezwykle trudnej dla ich przyszłości decyzji, przed samym zabiegiem i w czasie jego trwania. Zabiegowi przerwania ciąży zawsze towarzyszą różne emocje, warto tego dnia być z bliską osobą. Należy pamiętać, że skuteczność metody mechanicznej jest niezwykle wysoka. Co również ważne, dużo bezpieczniejsza niż aborcja farmakologiczna.

Po zabiegu terminacji ciąży metodą próżniową

Warto wziąć pod uwagę trzy najważniejsze rzeczy:
  • Kobieta nie opuszcza kliniki ginekologicznej bezpośrednio po przerwaniu ciąży. Zostaje pod nadzorem medycznym. Czas opieki dobierany jest indywidualnie, zazwyczaj panie zostają po zabiegu około 1-2 godzin.
  • Kobiety mogą doświadczyć delikatnego krwawienia przez kilka dób po zabiegu aborcji. Nie będzie to jednak nic nadzwyczajnego ani powodującego niepokój i możesz się spodziewać, że po czasie ustanie. Pacjentki po zakończonym zabiegu są informowane, kiedy krwawienie powinno wzbudzać zaniepokojenie i kiedy zwrócić się po pomoc.
  • Polskie prawo nie przewiduje karania za usunięcie ciąży w kraju, który legalnie zezwala na usunięcie ciąży. W związku z tym polki nie ponoszą w odpowiedzialności karnej. W związku z tą sytuacją coraz więcej kobiet wyjeżdża za granicę państwa Polskiego w celu dokonania aborcji, a najpopularniejszymi kierunkami są Czechy, jak i Słowacja.
Dosyć często wybierane jest próżniowe usuwanie ciąży – głównie przez kobiety, które w trakcie rozmowy i informacji otrzymanych od lekarzy lub koleżanek dowiadują się, że farmakologiczna aborcja nie jest do tak bezpieczna i tak skuteczna, jak niektóre strony piszą. Warto wiedzieć jak szybciej uchronić się przed nieplanowaną ciążą. Na przykład zastosować antykoncepcje awaryjną. To również metoda wybierana przez kobiety, które zwlekały z aborcją np. z powodu strachu czy braku pewności. Warto wiedzieć, że za granicą decyzję aborcji w 100% podejmuje kobieta. Nikt nie pyta o powodu, nie ocenia słuszności decyzji.