Terminacja ciąży - co to znaczy?

Terminacja ciąży to nic innego, jak usuwanie ciąży. Przerwanie ciąży na terenie Polski jest legalne, ale bardzo ograniczone. Jest to możliwe tylko w trzech przypadkach. Do tej pory było to umożliwiane, gdy płód miał niezwykle poważne wady w rozwoju. Uległo to zmianie 22 października. TK stwierdził, że aborcja jest całkowicie niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Wynikiem jest, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, co ten termin w ogóle znaczy. 

Rozmyślasz, czy aborcja w Polsce jest bezwzględnie zakazana? Zobacz już teraz!

Co to terminacja ciąży?

Terminacja ciąży zabieg medyczny stosowany w celu usunięcia ciąży. W większości przypadków aborcję przeprowadza się we wczesnych tygodniach ciąży (do dwunastego tygodnia), ponieważ wtedy płód nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Należy pamiętać, że przy tym typie operacji mogą wystąpić się skutki uboczne, dlatego operację powinien wykonać tylko doświadczony lekarz w klinice, która ma odpowiedni sprzęt.
Wiele państw ma mocno rygorystyczne prawo związane z zabiegiem aborcji. Na terenie Polski mamy jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących terminacji aborcji. Zmieniły się one jakiś okres po wyroku TK.

Jakie rozróżniamy metody terminacji ciąży?

Wyróżniamy wiele możliwości na usunięcie ciąży. Bardzo popularną opcją jest zakończenie ciąży za pomocą leków. Mifepriston lub „tabletki aborcyjne” należy stosować doustnie lub dopochwowo. Tabletki zażywane w początkowym stadium ciąży mogą wywołać komplikacje związane z płodem, które wywołują skurcze macicy i tym samym kierują do poronienia. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się z tym pewne ryzyko – ból, niska skuteczność. Tabletki poronne cechują się wyższą skutecznością w pierwszych tygodniach trwania ciąży.
Wskaźnik aborcji podczas zabiegu chirurgicznego jest zdecydowanie większy. Szyjkę macicy należy wcześniej rozszerzyć, a zarodek odessać specjalną rurką. Istnieje również inny proces zwany laparotomią. Zabieg polega na otwarciu jamy brzusznej a następnie ciąży. Zabieg wykonywany rzadko – zazwyczaj tylko wtedy, gdy występują krytyczne powikłania bądź choroby macicy.

terminacja ciąży

Dlaczego kobiety usuwają ciążę?

Polki decydują się na usunięcie ciąży z wielu powodów. Wśród najczęstszych warto wymienić sugestie medyczne. Nie tak rzadko okazuje się, że ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety bądź płodu. Często zostają wykryte krytyczne wady wrodzone płodu, przez co ciężarne kobiety chcą przerwać ciążę. Warto wspomnieć, że powodem często jest również wiek – w ciąże wpadają młode dziewczyny, które nie są gotowe, by zostać mamą w tak młodym wieku, oraz starsze, których zdaniem, że to już za późno na wychowanie dziecka.
Niektóre kobiety zmagają się z problemami materialnymi i sądzą, że nie stać je na utrzymanie przyszłego dziecka. Przyczynami aborcji ciąży bywa także brak instynktu macierzyńskiego, niechęć do wychowania dzieci, czy też brak stabilnego partnera. Wśród najczęstszych powodów warto nadmienić również o poczęciu w sytuacji czynu niedozwolonego czyli na przykład gwałt czy też stosunek kazirodczy.

W jakich sytuacjach można usunąć ciążę?

Do 22 października, Polskie regulacje prawne dopuszczały usunięcie ciążyw trzech przypadkach:
ciąża zagraża życiu matki
ciąża jest wynikiem np. gwałtu (czyn zabroniony)
płód objawiał poważne wady, które oznaczały niezwłoczną śmiercią po narodzinach
TK zmienił prawo aborcyjne. Stwierdził, że ostatni punkt był niekonstytucyjny i niezgodna z obowiązującym polskim prawem. Niestety, ale był to jednak jeden z najczęstszych okoliczności podjęcia decyzji o usunięciu ciąży przez kobiety.

Czy aborcja w Polsce jest nielegalna?

Brak możliwości wykonania legalnej aborcji na terenie Polski został nagłośniony przez wszelkie media – nie jest to do końca zgodne z prawdą. Jak się jednak okazuje, nie jest to do końca prawda. Terminacja ciąży na terenie Polski jest dopuszczalna, ale tylko w 2 przypadkach:
  • ciąża stanowi oczywiste zagrożenie zdrowiu lub życiu matki
  • ciąża została poczyniona w wyniku czynu zabronionego, jak gwałt i fakt został zatwierdzony przez prokuraturę.
Mając na uwadze ograniczoną możliwość terminacji ciąży w Polsce, bardzo wiele Polek postanawia dokonać aborcji za granicą. W wielu przypadkach pojawia się pytanie o status prawny aborcji w danym kraju. W Czechach, Niemczech oraz Słowacji istnieje coś czym nazywamy aborcją na żądanie. Dodatkowo można ją również wykonać w dowolnie wybranym momencie dowolnym momencie bez podania powodu tej decyzji. Należy pamiętać, że aborcji w Czechach nie ma prawa nikt wykonać po przekroczeniu 12 tygodniu ciąży. Usuwanie ciąży są zazwyczaj przeprowadzane w ten sposób, ponieważ jest to wtedy zgodne z prawem, ale może to zależeć od obranego kraju. Zobacz, jak wygląda aborcja.