Czy można wykonać aborcję za granicą

Usuwanie ciąży to temat, z którym duża grupa osób nie czuje się komfortowo. Istotne jest, aby przed podróżą lub wybraniem decyzji o przerwaniu ciąży dowiedzieć się, jakie restrykcje są aktualne w tym kraju. Mimo że w Polsce nie ma aborcji na życzenie, sąsiednie kraje oferują możliwość legalnego przerwania ciąży. To ważny powód, dla którego wiele Polek wybiera możliwość wyjazdu poza Polskę.

Czym jest usuwanie ciąży?

Słowo usuwanie ciąży może odnosić się zarówno do aborcji wywołanej przez siebie, jak i aborcji realizowanej przez pracownika służby medycznej. Jest to przerwanie ciąży poprzez wydalenie płodu lub zarodka z jamy macicy, zwykle w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Polska jest jednym z krajów europejskich, w którym jest restrykcyjne zasady dotyczące usuwania ciąży. Kraj zezwala na to tylko w sytuacjach, gdy życie lub stan zdrowia kobiety jest zagrożone lub gdy ciąża była spowodowana gwałtem lub kazirodztwem. Niestety, obywatelki polski nie w każdej sytuacji mogą zdecydować się na zabieg przerwania ciąży, dlatego często decydują się one na zagraniczny wyjazd w celu usunięcia ciąży.

Gdzie najczęściej jeżdżą Polki, by dokonać aborcji?

Obecnie możemy wykonać terminację ciąży w podziemiach aborcyjnych w Polsce, ale jest to bardzo droga i dość ryzykowna opcja. Jeśli rozważasz usuwanie ciąży, najlepiej zrobić to w bezpiecznym miejscu – w klinice za granicą w Czechach. Kraj został uznany za jedno z najlepszych miejsc do aborcji. Kliniki aborcyjne w Czechach są najlepszymi placówkami, pacjentki od kadry mogą oczekiwać stałej obsługi. Drugim państwem, gdzie można wykonać usuwanie ciąży to Niemcy. Procedura aborcji zawiera konsultację z psychiatrą oraz od momentu zapłodnienia, nie może minąć więcej niż dwanaście tygodni. Zabieg jest 3 dni po przeprowadzonej konsultacji, co jest powiązane z zapłaceniem miejsca pobytu na terenie Niemiec lub długiego powrotu do domu. Holandia – to kraj, gdzie jest wiele klinik aborcyjnych. Na terenie tego kraju obowiązuje zasada “5 dni do namysłu”. Po odbyciu konsultacji rozpoczyna się obowiązkowy 5-dniowy okres, w czasie którego kobieta ma czas na przemyślenie własnej decyzji. Jeśli po tym czasie, dalej chce aborcji – zabieg terminacji ciąży będzie wykonany. Teraz w Holandii działa 16 klinik usuwających ciążę. Terminacja ciąży w Holandii jest dwukrotnie droższa niż np. w Czechach, ale zabieg można przeprowadzić nawet do 22 tygodnia ciąży. Zobacz, prawo aborcyjne na świecie.

Ile kosztuje terminacja ciąży za granicą?

Usuwanie ciąży w Czechach kosztuje ok. 2000 zł. Kobiety płacą w klinice w gotówce, z reguły tego samego dnia wracają do domu. Do kliniki przyjeżdżają w godzinach porannych, a pełny pobyt w klinice trwa ok. 3 godziny. W każdym etapie kobieta może zrezygnować bez podawania przyczyny. Z reguły istnieją dwie metody usuwania ciąży. Jedną z nich jest branie tabletek wczesnoporonnych. Jest to wygodniejszy sposób, ale często nie do końca skuteczny. Natomiast zabieg usuwania ciąży w klinice jest wykonywany przez kadrę doświadczonych lekarzy, z właściwymi kwalifikacjami.
Czy można wykonać aborcję za granicą?