Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Czechach?

Ciąża to dla wielu kobiet czas radości ale również obaw. Dlatego coraz częściej kobiety decydują się na przerwanie ciąży. Jest sporo przyczyn niespodziewanej ciąży. Na przykład ciąża powstała w wyniku stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub jest wynikiem czynu zabronionego – mogą skutkować nieplanowaną ciążą, która ma poważne konsekwencje dla wszystkich zaangażowanych osób. Ciąża jest zwykle niechciana przez mężczyznę, który się do niej doprowadził, chociaż statystyki stwierdzają, że kobiety częściej niż mężczyźni chcą zabiegu aborcji. Prawdopodobnie jest to spowodowane sytuacją finasową kobiety. Nierzadko kobiety nie znają dobrze mężczyny, z którym miałaby mieć dziecko. 

Zabieg przerwania ciąży

Aborcja w Polsce jest nielagalna, a to duży problem. Każda kobieta ma obawy, że nie da rady poradzić sobie z obciążeniem finansowym i innymi obowiązkami czy emocjonalnymi wahaniami, które towarzyszą niechcianej ciąży. W zależności od wsparcia, ten strach może prowadzić do podjęcia niełatwych decyzji. Jeśli nie planowałaś ciąży, a zaszłaś, nie powinnaś się wstydzić, dlatego, że stawką jest Twoje ciało – masz prawo decydować o przerwaniu ciąży. Masz pełne prawo do radości z powodu ciąży lub smutku. Rób to, co dla Ciebie odpowiednie i nie pozwól nikomu mówić inaczej! Zastanawiasz się do kiedy można przeprowadzić zabieg usuwania ciąży za granicą? Przeczytaj dalej jak dokonać aborcji!

Do kiedy można usunąć ciążę w Czechach?

Zabieg usuwania ciąży w Czechach można legalnie zrobić wyłącznie do 12 tygodnia ciąży, wyjątkiem są przesłanki medyczne. Zabiegi aborcji przeprowadzone po tym czasie są możliwe, tylko w sytuacji gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Wszystko zależy od kraju, w którym chcemy usunąć ciążę. Na przykład w Holandii znajdują się kliniki, które usuwają ciąże nawet w okolicach 22 tygodnia. Aby kobieta mogła dokonać aborcji, musi mieć co najmniej 18 lat. W sytuacji, gdy ma mniej niż 18 lat, będzie potrzebować pisemnej zgody rodziców lub opiekuna.W początkowym trymestrze płód nie jest do końca rozwinięty, co upraszcza wykonanie zabiegu. W tym okresie kobieta ma możliwość wybrać aborcję bez żadnych konsekwencji prawnych.

Kiedy jest najlepszy czas na usuwanie ciąży w klinice ginekologicznej?

Płód w klinice aborcyjnej najlepiej przerwać między 6 a 12 tygodnia. Zmniejszamy ewentualne niepowodzenia oraz można wykluczyć ciążę pozamaciczną. Sama decyzja kobiety o aborcji jest szczególna. Kobiety, które myślą się nad procedurą, powinny wykonać badania i być świadome, że tego naprawdę chcą, zanim podejmą jakąkolwiek decyzję. Warto wiedzieć, że na każdym etapie można zrezygnować.

Czy usuwanie ciąży jest niebezpieczne?

Zabieg przerywania ciąży to proces, przez który przechodzi wiele kobiet w pewnym momencie swojego życia. Jest to ciężka decyzja do podjęcia, jednak taka, którą trzeba podjąć. Kobiety od wielu lat przerywają ciąże i można śmiało stwierdzić, że aborcja chirurgiczna została udoskonalona. Dziewczyny mogą bez żadnych trudności zdecydować się na dokonanie aborcji. Czasem pojawiają się drobne powikłania po aborcji próżniowej, jednak nie jest to normą. Ważne, aby ciąża została przerwana w pierwszym trymestrze, wtedy nie ma ryzyka dla następnych ciąż ani komplikacji dla życia lub zdrowia matki.
do kiedy można usunąć ciążę
Do zabiegu usunięcia ciąży trzeba wykonać jeden test ciążowy

Czy po przerwaniu zarodka można zajść ponownie w ciążę?

To często rozważana kwestia kobiet po zabiegu usuwania ciąży. Ważne jest, aby być świadomą, że po usuwaniu ciąży w klinice jest możliwość ponownie zajść w ciążę. 
Ciało kobiety po zakończeniu ciąży przejdzie różne zmiany. Po zabiegu Twoja macica wraca do swojego rozmiaru. Wyściółka macicy też będzie złuszczona i zacznie znowu wytwarzać hormony, co prowadzi do owulacji i menstruacji.
Organizm kobiety każdego miesiąca ma typowy cykl, który przygotowuje je zapłodnienia. Pozbycie się przez macicę pozostałości po usuwaniu ciąży trwa około 24 godzin, ale powrót cyklu miesiączkowego do naturalnego stanu może potrwać nawet tydzień.
Dlatego należy mieć świadomość, że zabiegi mają być wykonywane wyłącznie w dobrze przygotowanych miejscach ze względu na potencjalne niebezpieczeństwa, jakie stwarzają. Jeżeli zabieg jest dopuszczony na terenie danego kraju, to musi być wykonywany tylko w odpowiednich warunkach. Tylko aborcja farmakologiczna nie daje takiej pewności. Istnieje większe zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, szczególnie po 12 tygodniu.

Czy aborcja powoduje traumę?

Zakres emocji, jakie może mieć kobieta po aborcji, jest bardzo obszerny. Decyzja o usuwaniu ciąży nie może być podejmowana pochopnie, a kobieta powinna dostać sporo czasu, aby zrozumieć swoje emocje na temat zabiegu.
Ważne jest, żeby kobiety były świadome różnorodności odczuć i nie czuły, że muszą kryć swoje uczucia lub udawać, że problem ich nie dotyczy, jeśli tak nie jest. Rozmowa z kimś, kto wysłucha, przez co przechodzisz, może pomóc ci poradzić sobie z uczuciami i iść dalej.

W Polsce Kościół katolicki ma ogromny wpływ na społeczeństwo. Pogląd religii na aborcję jest bardzo surowy, co w efekcie sprawia, że społeczeństwo źle odbiera kobiety, które usunęły ciążę.
Temat jest bardzo trudny a sam język używany do wyrażania o aborcji jest najczęściej wymijający. Wyrażenia takie jak „terminacja” i „aborcja” są nierzadko używane do opisania zdarzenia, które zdaniem wielu osób powinno być normalne.

Naukowcy z University of Pittsburgh zbadali długofalowy wpływ aborcji na kobiety.
Odkryli, że z początku mogą one być dość negatywne, nawet jeśli kobieta uważa, że podjęła właściwą decyzję. Z czasem jednak te emocje słabną.
Nie ma właściwego sposobu postrzegania aborcji; to od każdej osoby jest zależne, jak chce przetworzyć doświadczenie i które emocje chce nadać poczuciu priorytetu.

Ostatnia aktualizacja