Prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Jeszcze nie tak dawno obserwowaliśmy falę protestów, która odbyła się w całej Polsce. Spora część obywateli wyruszyła na ulice przez mocne zaostrzenie prawa aborcyjnego, które jak wiemy już wcześniej było dosyć rygorystyczne. Zdecydowana większość Polek uważa, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na przeprowadzenie zabiegu aborcji w Polsce – została praktycznie w 100% zakazana. Jesteś ciekawa legalności zabiegu w zupełnie innych krajach? Przyjrzymy się, jakie jest prawo aborcyjne w Europie i na świecie!

Prawo aborcyjne w Europie

W Europie wiele państw zezwala na usuwanie ciąży na życzenie. Wartymi wspomnienia są: Aborcja Czechy, Słowacja, Grecja, Dania, Niemcy, Austria, Belgia, Holandia, Łotwa, Francja, Litwa, Węgry, Rumunia, Słowenia, Włochy, Luksemburg, Szwecja oraz Bułgaria. Z reguły aborcja na życzenie możliwa jest w tych krajach do 12 tygodnia ciąży. Czasami zdarzają się wyjątki, jak Rumunia (zezwolenie do 14 tygodnia) oraz Szwajcaria (do 18 tygodnia ciąży). Mimo tego, że usuwanie ciąży w wielu krajach jest legalna i możliwa na życzenie, to nie zawsze jest finansowane przez państwo. Mieszkanki Szwecji czy Norwegii mogą dokonać terminacji ciąży w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W Holandii aborcja przebiega po okazaniu karty aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego czy też polisy ubezpieczenia kosztów leczenia. Obywatelki nie zamieszkałe lub przebywające nielegalnie, które chciałyby usunąć ciążę w tych krajach muszą pokryć koszty zabiegów z własnej kieszeni. Znaczna państw w Europie umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej – tabletek np. 48h po. Dla przykładu, Anglia wprowadziła zakup tych odpowiednich tabletek bez wymaganej recepty. Zobacz, jak wykonasz aborcję za granicą.

Jakie kraje w Europie całkowicie zakazują aborcję?

Pierwsze miejsce w kategorycznym zakazie aborcji niezmiennie zajmuje Malta. Restrykcyjne prawo absolutnie zakazuje zabiegu terminacji ciąży. Maltanki nie mogą zdecydować się na zabieg nawet jeśli ciąża jest wynikiem kazirodztwa czy gwałtu. Co przerażające, nie ma również szans na aborcję mimo wykrycia ciężkich wad płodu czy orzeczenia zagrożenia zdrowia czy życia matki. Wykonanie nielegalnej aborcji na terenie Malty grozi wysokimi karami dla wykonujących zabieg, jak i niedoszłej matce – nawet do 3 lat więzienia.

Kiedy aborcja w Polsce jest legalna?

Trybunał Konstytucyjny (TK) uchwalił zakaz usuwania ciąży, gdzie płód uzewnętrznia wady uniemożliwiające naturalne funkcjonowanie, bądź mogące przyczynić się do śmierci tuż po narodzinach. Wynikiem zakazu były tłumne protesty na ulicach miast. Przerwanie ciąży jest możliwe, gdy:
  • ciąża jest zagrożeniem życia dla kobiety,
  • ciąża jest wynikiem gwałtu,

Usuwanie ciąży na terenie Polski – statystyki

Co roku w Polsce wykonuje się około tysiąca aborcji. W 2019 było to około 1110 zabiegów, w 2020 roku liczba pokazała 1076. Wedle statystyk prawie wszystkie z zabiegów wykonano po potwierdzeniu niemożliwej do wyleczenia choroby rozwijającego się płodu, czy też nieuchronnego jego upośledzenia.
Prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Prawo aborcyjne na świecie

Znaczna część krajów Afryki, Ameryki południowej, państw arabskich (z naciskiem muzułmańskie) posiada rygorystyczne prawa aborcyjne. Istotne jest to, że usunięcie ciąży jest zgodne z obowiązującym prawem w przypadku zagrożenia życia matki tylko w 30 krajach na całym świecie. Dobrze obrazuje fakt, że według ONZ istnieje aż 195 różnych państw!

Nielegalne zabiegi aborcji

Rygorystyczne prawo nie przyczynia się do zmniejszenia ilości aborcji, czy też całkowitego zaprzestania wykonywania. Najpopularniejszym i bardzo bezpiecznym sposobem jest oczywiście wyjazd do kliniki za granicą, gdzie jest to legalne. Przykładem są obywatele Polski, które szukają pomocy w Czeskich i Słowackich klinikach. Obywatelki Malty również potrzebują pomocy, szacuje się, że nawet 400 kobiet rocznie wyjeżdża do klinik za granicami państwa na zabieg terminacji ciąży.
Niestety, ale kobiety próbują usunięcia ciąży za pomocą leków medycznych (tzw. tabletki poronne), czy też zawczasu reagują antykoncepcją awaryjną. W nielicznych przypadkach kobiety próbują fizycznego usunięcia ciąży – silny nacisk na podbrzusze, czy włożenie obcego przedmiotu do macicy. Przestrzegamy przed tabletkami, czy samoistną próbą usunięcia ciąży – jest to niezwykle niebezpieczne i może doprowadzić do stałego obciążenia zdrowia a nawet utraty życia kobiety!