Centrum Medyczne Stonava 1071 | Centrum Ginekologiczne
Natalia
pon - pt 8:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 14:00
Ania
pon - pt 8:00 - 20:00
Klaudia
pon - pt 8:00 - 20:00
sob - nd 07:00 - 14:00

Aborcja w Europie - prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Czas czytania: 5 minuty

Jeszcze nie tak dawno obserwowaliśmy falę protestów, która odbyła się w całej Polsce. Spora część obywateli wyruszyła na ulice przez mocne zaostrzenie prawa aborcyjnego, które jak wiemy już wcześniej było dosyć rygorystyczne. Zdecydowana większość Polek uważa, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na przeprowadzenie zabiegu legalnej aborcji w Polsce – została praktycznie w 100% zakazana. Jesteś ciekawa legalności zabiegu w zupełnie innych krajach? Przyjrzymy się, jakie jest prawo aborcyjne w Europie i na świecie!

Z wpisu dowiesz się:

  • Jakie obowiązuje prawo aborcyjne w Europie.
  • W Europie całkowity zakaz aborcji obowiązuje w Polsce oraz na Malcie
  • Kiedy aborcja w Polsce jest legalna i jak plasują się statystyki tego zabiegu.
  • Jak wygląda prawo dot. aborcji na świecie.
  • Jak nie warto próbować usunąć ciąży.
Prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Prawo aborcyjne w Europie

W Europie wiele państw zezwala na przerwanie ciąży na życzenie.

Wartymi wspomnienia są: Aborcja Czechy, Słowacja, Grecja, Dania, Niemcy, Austria, Belgia, Holandia, Łotwa, Francja, Litwa, Węgry, Rumunia, Słowenia, Włochy, Luksemburg, Szwecja oraz Bułgaria. Z reguły aborcja na życzenie możliwa jest w tych krajach do 12 tygodnia ciąży.

Czasami zdarzają się wyjątki, jak Rumunia (zezwolenie do 14 tygodnia) oraz Szwajcaria (do 18 tygodnia ciąży). Mimo tego, że usuwanie ciąży w wielu krajach jest legalna i możliwa na życzenie, to nie zawsze jest finansowane przez państwo. Mieszkanki Szwecji czy Norwegii mogą dokonać terminacji ciąży w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W Holandii aborcja przebiega po okazaniu karty aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego czy też polisy ubezpieczenia kosztów leczenia. Obywatelki nie zamieszkałe lub przebywające nielegalnie, które chciałyby usunąć ciążę w tych krajach muszą pokryć koszty zabiegów z własnej kieszeni.

Znaczna państw w Europie umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej – tabletek np. 48h po. Dla przykładu, Anglia wprowadziła zakup tych odpowiednich tabletek bez wymaganej recepty. Nie należy antykoncepcji mylić z aborcją farmakologiczną. Zobacz, jak wykonasz aborcję za granicą.

Jakie kraje w Europie całkowicie zakazują aborcję?

Czołowe miejsce w kategorycznym zakazie aborcji niezmiennie zajmuje to maltańskie państwo. Na Malcie obowiązuje rygorystyczny zakaz dokonania aborcji. Maltanki nie mogą zdecydować się na zabieg nawet jeśli ciąża jest wynikiem kazirodztwa czy gwałtu. Co przerażające, nie ma również szans na aborcję mimo wykrycia ciężkich wad płodu czy orzeczenia zagrożenia zdrowia czy życia matki. Wykonanie nielegalnej aborcji na terenie Malty grozi surowymi sankcjami prawnymi dla osób dokonujących aborcji, a także dla potencjalnych matek – nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Kiedy aborcja w Polsce jest legalna?

Trybunał Konstytucyjny (TK) uchwalił zakaz usuwania ciąży, gdzie płód uzewnętrznia wady uniemożliwiające naturalne funkcjonowanie (np. wskazywał do nieodwracalnego upośledzenia płodu), bądź mogące przyczynić się do śmierci tuż po narodzinach. Wynikiem zakazu były tłumne protesty na ulicach miast. Przerwanie ciąży jest możliwe, gdy:

  • ciąża jest zagrożeniem życia kobiety,
  • ciąża jest wynikiem gwałtu lub aktu kazirodczego
 
Prawo do aborcji jest więc mocno ograniczone. Też należy mieć świadomość, że mimo legalności w dwóch wymienionych przypadkach, to aborcji nie możemy wykonać na terenie kraju na życzenie. O dopuszczalności aborcji decyduje wiele czynników, jak ocena lekarza czy okoliczności zajścia w ciążę.

Usuwanie ciąży na terenie Polski – statystyki

Co roku w Polsce wykonuje się około tysiąca aborcji. W 2019 było to około 1110 zabiegów, w 2020 roku liczba pokazała 1076. Wedle statystyk prawie wszystkie z zabiegów wykonano po potwierdzeniu niemożliwej do wyleczenia choroby rozwijającego się płodu, czy też nieuchronnego jego upośledzenia.

Prawo aborcyjne na świecie

Znaczna część krajów Afryki, Ameryki południowej, państw arabskich (z naciskiem muzułmańskie) posiada rygorystyczne prawa aborcyjne. Istotne jest to, że usunięcie ciąży jest zgodne z obowiązującym prawem w przypadku zagrożenia życia matki tylko w 30 krajach na całym świecie. Dobrze obrazuje fakt, że według ONZ istnieje aż 195 różnych państw!

Nielegalne zabiegi aborcji

Rygorystyczne prawo nie przyczynia się do zmniejszenia ilości aborcji, czy też całkowitego zaprzestania wykonywania. Najpopularniejszym i bardzo bezpiecznym sposobem jest oczywiście wyjazd do kliniki za granicą, gdzie jest to legalne. Przykładem są obywatele Polski, które szukają pomocy w Czeskich i Słowackich klinikach. Obywatelki Malty również potrzebują pomocy, szacuje się, że nawet 400 kobiet rocznie wyjeżdża do klinik za granicami państwa na zabieg terminacji ciąży. Zalecamy ostrożność w przypadku używania tabletek lub podejmowania samodzielnej próby przerywania ciąży – to działanie jest skrajnie niebezpieczne i może doprowadzić do stałego obciążenia zdrowia a nawet utraty życia kobiety!

Podsumowanie

Prawo do aborcji w Europie jest zróżnicowane – wiele krajów dopuszcza przerywanie ciąży na życzenie kobiety, zwykle do 12. tygodnia, jednak są też państwa, jak Polska czy Malta, gdzie aborcja jest niemal całkowicie zakazana. W Polsce zabieg jest legalny jedynie w przypadku zagrożenia życia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu. Gdzie wcześniej prawo dopuszczało do zabiegu w sytuacji zdiagnozowania w płodzie nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu matki lub niesprawności dziecka po narodzinach. W innych krajach przerywanie ciąży z powodów zdrowotnych lub dla ochrony zdrowia kobiety jest powszechnie akceptowane. W miejscach z rygorystycznym prawem wiele kobiet szuka pomocy za granicą, ponieważ restrykcje nie eliminują aborcji, a jedynie przenoszą je poza granice kraju.