Okres po aborcji chirurgicznej

Nieregularne cykle miesiączkowe jest jednym z najczęściej występującym problemem kobiet. Jednym z powodów, po której może pojawić się taki problem, jest zabieg aborcji chirurgicznej (usuwania ciąży). Często otrzymujemy telefony z pytaniami od pacjentek, które wykonały u nas zabieg. 
Jednym z najczęstszych pytań jest – Nie mam miesiączki po zabiegu, co mam zrobić? Kiedy po zabiegu aborcji organizm powróci do zdrowia tzw. stanu sprzed zabiegu? Okres po aborcji chirurgicznej – kiedy się pojawi okres? Czeskie rozwinięte kliniki aborcyjne służą wsparciem. Stworzyliśmy poradnik w którym zebraliśmy najważniejsze informacje. W dalszej części wpisu dowiesz się kilku najistotniejszych rzeczy, włącznie z przyczyną spóźnionych miesiączek, przeczytaj!

Aborcja – tylko legalnie i bezpiecznie

Zabieg aborcji to niezwykle wrażliwy temat, wokół którego tworzy się wiele kontrowersji. W tej części skupimy się na tych legalnych i najbezpieczniejszych aborcjach. Przepisy dotyczące dopuszczenia aborcji różnią się w zależności od kraju. W niektórych krajach jest to nielegalne, zaś w innych jest to jak najbardziej dozwolone tylko w wyznaczonych przypadkach. Na pewno, nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka, i zabieg aborcji wykonywać w Polsce. W niektórych państwach aborcja nie jest legalna, chyba że zagrażałaby życiu kobiety. Należy więc pamiętać, że różne kraje mają różne podejście do aborcji, a część z nich umożliwia aborcję bez podawania przyczyny.  Na przykład aborcja w Czechach jest legalna, bez żadnych konsekwencji prawnych ciąża może zostać przerwana. Co więcej dużo bezpieczniejsza niż w innych krajach. Dlaczego? Ponieważ Czechy mają bardzo dobrze rozwinięte kliniki aborcyjne, doświadczeni lekarze wykonują zabiegi aborcyjne od lat. Co więcej – wiele z nich znajduje się niedaleko polsko-czeskiej granicy, to dobra wiadomość, bo najczęściej występującym problemem kobiet jest obawa przed długimi podróżami. Każda kobieta powinna mieć możliwość podjęciu decyzji o swoim ciele. Można znaleźć bardzo wiele osób, którzy tak właśnie uważają i czują. Jedyną przeszkodą jest to, że niektóre kraje ograniczają w podejmowaniu decyzji o niechcianych ciążach, kobiety są zmuszane do „zejścia do podziemia” bądź znalezienia pomocy za granicami zamieszkałego państwa. Aborcje próżniowe wykonywane w niesterylnych warunkach bądź poza systemem opieki zdrowotnej często prowadzą do dotkliwych powikłań zdrowotnych, w tym utraty miesiączki czy niemożność ponownego zajścia w ciążę. Nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka tylko wybrać profesjonalną pomocą medyczną.

Aborcja za granicą

Jeśli jesteś kobietą, która rozważa aborcję, nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka i stresu. W Czechach i na Słowacji prawo dotyczące aborcji jest zdecydowanie mniej restrykcyjne. Kraje te mają niezwykle rozwinięte kliniki ginekologiczne, w których profesjonalni lekarze i personel dysponują sprzętem oraz wiedzą, aby móc zapewnić wysokiej jakości opiekę medyczną. Zabiegi są bezpieczne dla Twojego zdrowia, dodatkowo nie pociągają za sobą odpowiedzialności prawnych po powrocie do kraju – usunięcie ciąży w Czechach jest legalne.

Miesiączka po aborcji farmakologicznej

W rzadkich przypadkach ciąża może nie zostać usunięta nawet po “udanej” próbie aborcji. Najczęściej dzieje się to, gdy niechcianą ciążą przerwaliśmy bardzo wcześnie (przed 4 tygodniem) – metodą farmakologiczną. Aby przekonać się na pewno, warto umówić się na wizytę u lekarza. W przypadku, gdy jest to przyczyną spóźnionych miesiączek lub gdy nie minęło 12 tygodni, Czeskie kliniki mogą zaoferować profesjonalny i bezpieczny zabieg usunięcia ciąży. Zobacz też, czym jest aborcja próżniowa. Znaczna część kobiet po zabiegu usuwania ciąży decyduje się na antykoncepcyjną spiralkę (lub zastosowanie innych środków antykoncepcji), już w pierwszy dzień po jej założeniu jesteśmy chronieni przed nieplanowaną ciążą. Niezwykle rozwinięte kliniki aborcyjne znajdziemy na terenie Czech, a dostosowanie środku antykoncepcyjnego zajmuje chwilę.
okres po aborcji chirurgicznej
Po aborcji chirurgicznej okres - kiedy wróci?

Pierwsza miesiączka po aborcji

Po usunięciu ciąży organizm potrzebuje czasu, aby dojść do pełni zdrowia – około 4 do 6 tygodni, by wrócić do stanu sprzed zabiegu. Poziom hormonów spada z czasem, a organizm wraca do swojej normalnej równowagi. Warto pamiętać, że nie jesteśmy w stanie określić, kiedy wróci owulacja i nie powinno się rezygnować ze środków antykoncepcji.

Zajście w ciążę po zabiegu

Jak wspomnieliśmy, po zabiegu aborcji organizm wróci do swojego naturalnego stanu, jednak wymaga czasu. Może to wystąpić szybciej lub wolniej. Należy pamiętać, że jeśli kobieta uprawiała aktywny seks, niestety nie można wykluczyć ponownego zajścia w ciążę. Dlatego też zaleca się dobranie skutecznej antykoncepcji od razu po wykonaniu zabiegu – wybierając np. spiralę. W Czeskich i Słowackich klinikach ginekologicznych jest to całkowitym standardem.

Podsumowującopóźnienie miesiączki po aborcji mechanicznej może wynikać z wielu przyczyn. Kobieta nie powinna się niepokoić, jednak jeśli brak miesiączki się utrzymuje, powinna skontaktować się z pomocą medyczną i zwrócić do klinki aborcyjnej, która wykonała zabieg. Na pewno decydując się na zabieg za granicą, wybierajmy tylko kraje, które dopuszczają aborcji bez podawania powodu.