Do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech

Czas czytania: 3 minuty

Ciąża nie zawsze jest dla każdej kobiety pocieszającą informacją. Nie tylko decyzja o urodzeniu dziecka jest często bardzo trudna, ale pojawia się wiele mieszanych odpowiedzi ze strony społeczeństwa i kultury odnośnie usuwania ciąży. Zorganizowanie aborcji na terenie Niemczech może być wymagające. W dalszej części wpisu przeczytasz wszystkie informacje o tym, do którego tygodnia można usunąć ciążę w Niemczech.

Do którego tygodnia można usunąć ciąże w Niemczech

Aborcja Niemcy

Aborcja na życzenie jest całkowicie legalna i zgodna z prawem do dwunastego tygodnia trwania ciąży. Tak jak na terenie Czech, nie musisz przedstawiać wyjaśnień obranej decyzji. Niemieccy lekarze z reguły respektują decyzję i jedynie wymagają podanie powodu w celu zanotowania w odpowiedniej dokumentacji medycznej. 

Aborcje w Niemczech wykonasz z powodów, jak:

 • przyczyny społeczno-socjalne,
 • ciąża powstała w wyniku gwałtu,
 • przyczyny medyczno-zdrowotne.

Jaki rodzaj aborcji jest dozwolony w Niemczech?

U zachodnich sąsiadów można skorzystać z metody farmakologicznej i chirurgicznej. Oczywiście wszystko w głównej mierze zależy od konkretnej kliniki i orzeczenia lekarza prowadzącego. W Niemczech nie zawsze jest możliwa aborcja chirurgiczna. Jest dużo bardziej bezpieczniejsza i skuteczniejsza. Z tych powodów należy zapytać klinikę o możliwe metody zabiegu terminacji ciąży.

Czy aborcja farmakologiczna jest dostępna w Niemczech?

W teorii aborcja farmakologiczna jest możliwa do 12 tygodnia trwania ciąży. Należy zaznaczyć, że skuteczność po 5 tygodniu diametralnie się obniża i niestety odznacza się dosyć wysokim niebezpieczeństwem. Zachęcamy do bezpiecznej aborcji chirurgicznej. Koniecznie przeczytaj z jakiego powodu tabletki poronne nie są w w 100% bezpieczne i tak skuteczne, jak niektórzy piszą.

Czy Niemcy zezwalają na aborcję po 12 tygodniu?

Tak, prawo Niemieckie dopuszcza usunięcie ciąży, jednak warunkiem jest przyczyna medyczna czy też prawna. Chęć przerwania ciąży po 12 tygodniu należy poprzeć dokumentami, które wykazuje możliwe zagrożenie zdrowia i ewentualne powikłania trwającej ciąży. Na terenie Niemiec przeprowadzisz aborcję po 12 tygodniu jeśli:

 • ciąża stanowi zagrożenie życiu,
 • występuje zagrożenie życia płodu i wystąpienia poważnych wad,
 • ciąża powstała z gwałtu czy też z kazirodztwa.

Procedura aborcji w Niemczech

Aborcja w Niemczech jest zgodna z prawem, ale niesie za sobą dużo nieprzyjemności. Podstawową z nich jest miejsce tymczasowego pobytu. O ile w Czeskich klinikach kobieta wraca tego samego dnia do domu, tak w Niemczech często trwa to nawet kilka dni. Oprócz noclegu, jest problem językowy – wymagana jest przybycie z kimś, kto potrafi porozumieć się po Niemiecku, czy też sami musimy znać podstawy obcego języka.

Wymagane dokumenty do zabiegu

Jeśli wykonałaś jakiekolwiek badania na terenie Polski, to koniecznie weź je do Niemiec. Kliniki w Czechach przeprowadzają badania jak Niemieckie – na miejscu.
Wymagane dokumenty to:

 • aktualne badania prenatalne,
 • historia chorób,
 • karta ciąży,
 • zaświadczenie lekarza – zabieg przerwania ciąży musi być świadomy, alternatywą jest zaświadczenie z powodów zdrowotnych

Obowiązkowe badania przed wykonaniem zabiegu

Podstawowymi badaniami, które lekarz wykonuje to:

 • badanie moczu,
 • analiza krwi,
 • badanie usg.

Ważne – przyczyną do szeregu dodatkowych badań może stanowić stan Twojego zdrowia.

Ile kosztuje aborcja w Niemczech?

Zastanawiasz się jaki koszt za usunięcie ciąży czeka Ciebie w Niemczech? Terminacja ciąży w tym kraju kosztuje w okolicach 500 euro – za aborcję farmakologiczną oraz 1000 euro za mechaniczną – zabieg ten trwa około 15 minut i wykonuje się w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym.
Uważaj – tańsza opcja nie zawsze oznacza lepszej.

Podsumowanie

Zabieg aborcji u zachodnich sąsiadów jest możliwością, ale może nieść za sobą dużo kłopotliwych i stresujących momentów – miejsce noclegu, bariera językowa. Koszt zabiegu również nie zachęca.

Serdecznie zachęcamy do wyboru aborcji w Czechach, gdzie w całkowicie bezpieczny i wysoce skuteczny sposób usuniesz niechcianą ciążę.