Antykoncepcja awaryjna - czym jest?

Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele kobiet nie chce dyskutować. Wokół niego narosło wiele niejasności, które powtarzane z ust do ust zapadają coraz głębiej w umysłach Polaków. Jeśli rozważasz zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, przeczytaj dokładnie poniższe informacje. Antykoncepcja awaryjna nazywana również „pigułka dzień po” i jest ważną opcją zapobiegania ciąży, jeśli został odbyty sex bez zabezpieczenia.  Jeżeli chcemy uchronić się przed usuwaniem ciąży, warto zapobiec zapłodnieniu wcześniej i zabrać tabletkę „dzień po”.

Co to jest tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna zapobiega zajściu w ciążę po napaści seksualnej, błędnej antykoncepcji lub stosunku bez zabezpieczenia. Ponieważ ma silne działanie, nie należy stosować jej jako jedyna metodę antykoncepcji.

Kiedy używana jest tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna służy do zapobiegania ciąży, w sytuacji gdy inne sposoby zawiodły lub nie były używane we właściwy sposób, np. zapomniano o tabletkach antykoncepcyjnych lub pęknięcie prezerwatywy podczas seksu. Może być stosowany przez osobę, która została przymuszona do seksu lub zgwałcona. Antykoncepcja awaryjna jest również znana jako „pigułka dzień po”, ponieważ należy ją zażyć tak szybko, jak to możliwe.
Lek jest najskuteczniejszy, przyjęty w ciągu 72 godzin lub 120 – w zależności od rodzaju leku.

Rodzaje antykoncepcji awaryjnej:

  • EllaOne to lek, który ma za zadanie zapobiegania niechcianym ciążom. Octan uliprystalu był od dawna stosowany w leczeniu, a teraz znalazł zastosowanie w EllaOne. Pigułka jest skuteczna przez 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Im szybciej ją zabierzesz, tym większe szanse, że zapobiegniesz ciąży.
  • Escapelle, czyli antykoncepcja awaryjna składająca się z lewonorgestrelu. Jest przyjmowana doustnie i działa poprzez uwalnianie dużej ilości lewonorgestrelu do krwi. Lewonorgestrel zagęszcza śluz szyjki macicy, utrudniając plemnikom wniknięcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Tabletkę Escapelle spożywamy do 72 godzin po zbliżeniu.

W sytuacji, w której pacjentka zwymiotuje tabletkę po 3 godzinach od spożycia należy przyjąć drugą dawkę.

antykoncepcja awaryjna

Czym się różni tabletka dzień po od tabletek wczesnoporonnych?

Tabletka „dzień po” nie jest sposobem usuwania ciąży tylko formą antykoncepcji, która utrudnia zajście w ciążę w gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia. Działa na zasadzie zapobieganiu implantacji lub zapłodnieniu, które są koniecznymi krokami do zajścia w ciążę. Kobieta nie powinna zajść w ciążę, gdy po stosunku w krótkim czasie zastosowała tabletkę dzień po. WAŻNE – jeżeli kobieta zaszła już w ciąże, a potem zastosowała tabletkę “dzień po” to sama tabletka nie usunie ciąży.

Efekty uboczne antykoncepcji awaryjnej

Udowodniono, że antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna dla dziewczyn w każdym wieku, w tym nastolatek. Efekty uboczne są zwykle lekkie i nie wymagają interwencji medycznej.Do powszechnych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej należą nudności, tkliwość piersi, zawroty głowy, zmiany nastroju. Antykoncepcja awaryjna nie ma trwałych efektów ubocznych i nie wpływa na przyszłą płodność, więc może być używana w celu zabezpieczenia przed ciążą w nagłych sytuacjach. Tabletka „dzień po” jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę, podobnie jak w wielu państwach. Receptę może przepisać każdy lekarz (nie tylko ginekolog). Zobacz, do którego tygodnia można usunąć ciążę w Czechach legalnie.