Powikłania po aborcji farmakologicznej

Wiele osób czuje się niekomfortowo z ideą aborcji, ale jest to wybór, który należy pozostawić kobiecie. Nakaz nałożony na kobiety do donoszenia niechcianego płodu nie jest właściwe.
W tym wpisie omówimy ilość zagrożeń związanych z aborcją farmakologiczną. Aborcje farmakologiczne są zwykle przeprowadzane z użyciem leków, które powodują skurcze i prowadzą do pozbycia produktów ciąży. Leki poronne będą mieć fatalne skutki uboczne dla kobiet.

Tabletki wczesnoporonne są opcją dla tych, którzy są w ciąży krócej niż 5 tygodni. Często nazwana też aborcją medyczną. Nie jest tak inwazyjna jak aborcja chirurgiczna i można ją zrobić w zaciszu własnego domu.
Aborcja przy pomocy tabletek zrobiona odpowiednio wcześnie kończy nieplanowaną ciążę. Ten rodzaj aborcji jest uważany za skuteczny tylko w bardzo wczesnych ciążach.

Wyróżniamy dwa rodzaje aborcji: medyczna i chirurgiczna.

  • Aborcja medyczna polega na przyjmowaniu leków powodujących zabicie produktu ciąży.
  • Aborcja chirurgiczna przeprowadzana jest za pomocą narzędzi do usunięcia zarodka z macicy.

Aborcja farmakologiczna w Polsce

Terminacja ciąży to w naszym kraju trudny temat. Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, które nie umożliwiają legalnej aborcji. Niestety aborcja jest nielegalna w wszystkich sytuacjach, nawet jeżeli zdrowie kobiety jest zagrożone. Osoby, które dokonały aborcji lub pomagały w jej wykonaniu, będą obciążone karą więzienia. Jak działają tabletki wczesnoporonne? Aborcja medyczna jest procesem dwuetapowym. Pierwszym krokiem jest zażycie tabletki, która zatrzyma postęp zarodka. Następnym etapem jest zabranie drugiej tabletki, która wywoła skurcze i ułatwi wydalenie z macicy zarodka. Aborcje przy pomocy leków są używane od dziesięcioleci, ale nadal pojawia się sporo komplikacji, które mogą wystąpić po ich spożyciu.

Powikłania po tabletkach poronnych

Istnieje sporo zagrożeń po aborcjach przy pomocy leków. Dwa najczęstsze powikłania to perforacja macicy i niepełna aborcja. Pęknięcie ścianki macicy może prowadzić do mocnego krwawienia i infekcji, podczas gdy niepełna aborcja może powodować konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia resztki tkanki z macicy.
Kobiety, które planują aborcję farmakologiczną, muszą być świadome potencjalnych efektów ubocznych. Jedynym sposobem radzenia sobie z wszystkimi komplikacjami jest szybka pomoc ratownika.
Często występującym powikłaniem po aborcji medycznej jest obfite krwawienie, które z reguły ustępuje w ciągu kilku dób. Kobiety, które miały więcej niż jedno cięcie cesarskie, mają większe ryzyko perforacji macicy.

Możliwe komplikacje po aborcji przy pomocy tabletek:

  • Utrzymująca się ciąża – stosując pigułki wczesnoporonne jest duże prawdopodobieństwo, że ciąży w pełni nie usuniemy. Może pojawić się sytuacja, że tylko znacząco uszkodzimy płód, jednak będzie dalej się rozwijał. W takiej sytuacji możemy wykonać aborcję w klinice lub donosić rozwijający się płód. Warto wiedzieć, że noworodek będzie miał nieodwracalne wady.
  • Niecałkowita aborcja – W przypadku niepełnej aborcji stosuje się procedurę próżniową lub podaje następną dawkę tabletek.
  • Krwotok – najczęściej powstaje krwotok narządów wewnętrznych np. macicy
  • Infekcja – gdy pacjentka ma infekcję, można ją leczyć antybiotykami

Tabletki wczesnoporonne

Niestety, kobiety, które poroniły i wymagały pomocy medycznej, skarżą się na leczenie przez medyków i pielęgniarki. Polski personel nierzadko powołuje się na “klauzulę sumienia” albo niechętnie udzielają pomocy. Duża część kobiet, które poddały się aborcji, doświadcza trudnego powrotu do zdrowia. Ze względu na fizyczny proces aborcji, ale także z powodu emocjonalnego żniwa, jaki ponosi kobieta. W wielu przypadkach kobiety czują się winne i wstydliwe z powodu aborcji, co może prowadzić do depresji. Istotne jest, aby kobiety zrozumiały, że nie są w tym procesie same i że są dostępne dla nich środki, jeśli potrzebują pomocy. Bezpieczną alternatywą na pewno jest aborcja w Czechach.
powikłania po aborcji farmakologicznej