- Opublikowano: 20 maja, 2024
- Zaktualizowano: 9 lipca, 2024
Rejestracja ciąży - co to znaczy i jak jej uniknąć?
Rejestracja ciąż w kraju obowiązuje od 1 października 2022 roku. Wiele osób jest zdania, że celem jest kontrolowanie obywateli i ograniczenie wolności polskich kobiet. Polski rząd argumentuję tę sytuację tym, że jest to krok do polepszenia ochrony nad ciężarnymi oraz okazania troski o kwestie zdrowotne. Co, gdy dziewczyna chce zignorować rejestrację ciąży, ponieważ pragnie decydować o własnej przyszłości i nie wyklucza terminacji ciąży? Czy to jest w ogóle możliwe i legalne? Przeczytaj nasz wpis!
Z wpisu dowiesz się:
- Rozporządzenie o obowiązku rejestracji ciąży zostało podpisane w czerwcu 2022 roku.
- Badanie USG możesz nadal przeprowadzić bez wpisu do rejestru. Wystarczy, że wykonasz go w innym kraju, np. w naszej klinice w Czechach.
- Warto przeprowadzić badanie w naszej klinice, które kosztuje 200 zł. W razie problemów z rozwijającym się płodem można zdecydować się na bezpieczne przerwanie ciąży metodą próżniową.
Spis treści
- Jak wygląda rejestracja ciąż w naszym kraju?
- Czy możliwe jest badanie USG pomijając obowiązek rejestracji ciąży?
- W jakim terminie najlepiej zarejestrować się na wizytę w klinice Stonava?
- Co obejmuje wizyta w profesjonalnej klinice ginekologicznej Stonava?
- Drugie badanie — wykrycie ewentualnych wad genetycznych

Jak wygląda rejestracja ciąż w naszym kraju?
Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie o „katalogu danych” w czerwcu 2022 roku. Zbiór informacji, lub też rejestracja ciąż to schemat gromadzenia informacji medycznych, który kumulowany jest w Systemie Informacji Medycznej, w skrócie SIM. Zobowiązanie to od 1 października dotyczy wszystkich ciąż, a za dodawanie informacji do bazy zobligowani są lekarze. To działanie dotyczy wszystkich wizyt oraz świadczeń medycznych — też tych, które udzielane są prywatnie, a nie tylko na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Powstanie bazy danych o kobietach w ciąży budzi wiele kontrowersji. Między innymi, że jest naruszeniem swobód obywatelskich, stanowi naruszenie prywatności, czy też zwiastun nadzorowania Polaków i naruszenie ich praw.
Czy możliwe jest badanie USG pomijając obowiązek rejestracji ciąży?
Tak — badanie USG w Czechach, w naszej klinice omija rejestrację ciąży w Polsce.
Dlaczego kobiety w ciąży aż tak bardzo boją się wpisu ciąży do systemu danych?
Istnieje kilka przyczyn:
- Kobieta chce dowiedzieć się, czy faktycznie nosi pod sercem dziecko i móc sama decydować o swojej przyszłości – móc zdecydować się na ewentualną terminację ciąży.
- Kobieta chce usunąć ciążę i jest zdecydowana na 100% z różnych powodów – w Czechach nikt nie zapyta o powód terminacji ciąży, to tylko i wyłącznie wybór ciężarnej kobiety.
- Kobieta chce upewnić się, że ciąża przebiega poprawnie, a w przypadku, gdy nie, to zdecydować się na legalny zabieg aborcji.
Badanie USG zaleca się wykonać od 6 do najpóźniej 10 tygodnia ciąży. W naszej klinice nie ma konieczności rejestracji ciąży, a Polska Służba Zdrowia nie ma prawa dowiadywać się i dociekać, czy byłaś w ciąży, i czy ją usunęłaś. Jesteś anonimowa.
Rejestracja na badanie USG w klinice Stonava nie sprawi Ci żadnych problemów – osoby, które odbierają telefony biegle posługują się językiem polskim, więc już w czasie rozmowy telefonicznej możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.
W jakim terminie najlepiej zarejestrować się na wizytę w klinice Stonava?
Zalecamy, by pierwsza wizyta odbyła się się już w 6 tygodniu ciąży – w przypadku, gdy kobieta nie jest pewna, czy chce urodzić dziecko. Jeśli wizyta ma tylko potwierdzić, czy dziecko nie ma jakichkolwiek wad genetycznych, wystarczy jak badanie USG przeprowadzi się w 10 tygodniu.
Co obejmuje wizyta w profesjonalnej klinice ginekologicznej Stonava?
Pierwsze badanie — potwierdzenie ciąży

Drugie badanie — wykrycie ewentualnych wad genetycznych
O jakiej cenie mówimy — wizyta ginekologiczna oraz droga na trasie Polska-Czechy-Polska
Jednorazowe badanie USG czy to w 6 tygodniu, czy potem, to koszt 200 zł. Kwota nie różni się. Oferujemy również odpłatny transport.
Konsekwencje prawne za wykonanie aborcji w Polsce
W Polsce wykonanie aborcji jest nielegalne, a teraz, kiedy to obejmuje nas obowiązek rejestracji ciąż będzie to proste do zweryfikowania. Jakie są konsekwencje prawne za aborcję? Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi chirurgowi, który wykonał zabieg usunięcia ciąży.
Czasami komplikacje są na tyle poważne, że dziewczyna nie chce donosić ciąży. Wtedy dochodzi do dokonania niebezpiecznych zabiegów w podziemiu aborcyjnym.
Druga kwestia, która może być niekomfortowa dla dziewczyny znajdującej się w tej sytuacji, to dociekania po naturalnym poronieniu. Lekarz może pytać, czy na pewno doszło do poronienia, czy też z premedytacją usunięto ciążę, jednak kobieta nie musi odpowiadać na wszelkie pytania zadane przez Służbę Zdrowia związane z tym tematem. Zazwyczaj jest to traumatyczny czas dla kobiety i jej partnera, a pytania o dziecko mogą jedynie niepotrzebnie rozdrapywać rany.
Więcej o aborcji w Polsce.
Sposób na bezpieczne usunięcie ciąży
Jest kilka rozwiązań. Wspomniane przed chwilą podziemie aborcyjne czy aborcja farmakologiczna — leki, które mają wywołać skurcze i prowadzą do poronienia. Te sposoby są bardzo niebezpieczne i często nieskuteczne. Mogą wiązać się z różnymi poważnymi komplikacjami.
Skutecznym oraz bezpiecznym sposobem na usunięcie płodu jest aborcja w profesjonalnej klinice poza granicami Polski. W Stonavie otrzymasz oczekiwaną troskę oraz psychiczne i fizyczne wsparcie w każdej chwili. Posiadamy najlepsze wyposażenie oraz specjalistów z doświadczeniem.
Legalny zabieg aborcji zgodny z prawem
Aborcja w Czechach możliwa jest do 12 tygodnia. Nie musisz bać się żadnych konsekwencji prawnych — tam obowiązuje Cię czeskie prawo.
Przeczytaj również:

Aborcja farmakologiczna – najważniejsze informacje

Terminacja ciąży – co to znaczy?
