Koszt aborcji w Czechach

Polska ma jedne z najbardziej surowych przepisów porównując do aborcji w Europie. W wyniku tych obostrzeń każdego roku w Polsce wykonuje się około 100 000 aborcji – nie zawsze legalnych i bezpiecznych. Wiele z kobiet wybiera metodę próżniową lub farmakologiczną. Ile kosztuje zabieg usunięcia ciąży w Czechach? Na jaki wydatek muszą się przygotować kobiety w ciąży, które chciałyby wykonać zabieg aborcji? Koszt aborcji w Czechach bez tajemnic – poniżej dowiesz się wszystkiego!

Aborcja w Polsce

Aborcja na terenie Polski jest nielegalna, z wyjątkiem przypadków gwałtu lub kazirodztwa oraz przypadków, w których konieczne jest ratowanie życia matki. Prawo do wykonania aborcji nie jest wyraźnie opisane w polskim prawie. Polska ma jedno z najbardziej ograniczonych przepisów dotyczących aborcji w Europie. Zabieg usunięcia ciąży wykonywany w Polsce jest nielegalny, z wyjątkiem sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety w ciąży. 

Różne metody aborcji

Wyróżniamy dwie najpopularniejsze metody aborcji. Najczęściej praktykowanymi metodami jest chirurgiczna, która jest przeprowadzana z użyciem urządzenia ssącego, oraz aborcja medyczna, w której przyjmuje się leki w celu wywołania krwawienia a następnie wydalenia zarodka.

  • Aborcję mechaniczną wykonuje się zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży. Procedura polega na wsunięciu rurki do pochwy kobiety a następnie użyciu narzędzia ssącego do całkowitego usunięcia zarodka z macicy. Wiele kobiet decyduje się właśnie na tę metodę.
  • Aborcja farmakologiczna polega na usunięciu ciąży z użyciem tabletek wczesnoporonnych, które z reguły do tego nie służą. Zaznaczamy, że metoda jest dużo bardziej niebezpieczna, niż próżniowa. Nie zalecamy przyjmować tabletek poronnych po 5 tygodniu.

Aborcja chirurgiczna – koszt

Aborcja próżniowa to koszt około 2000 zł. Aby wykonać zabieg usunięcia ciąży, wystarczy zadzwonić i umówić się na wygodny termin. Jest wyznaczona specjalna rejestracja telefoniczna dla pacjentek z Polski. Zabieg najlepiej wykonać od 6 do 12 tygodnia ciąży. Płatność gotówką, ze względu na anonimowość pacjentek nie zalecamy płacić kartą. Na granicy znajduje się klika klinik ginekologicznych, które nastawione są na pacjentki z Polski. Konieczne badania wykonuje się na miejscu, w klinice aborcyjnej.  Zabieg usuwania ciąży w Czechach jest normalny i nie budzi żadnego zdziwienia. W profesjonalnych klinikach, każda kobieta może liczyć na pełne wsparcie oraz zrozumienie w tym trudnym czasie. Nie musi podawać żadnych powodów oraz okoliczności, jak doszło do zajścia w nieplanowaną ciążę oraz dlaczego nie chce zdecydować się na bycie mamą. Terminacja ciąży to normalny zabieg, jak każdy inny. Nie grozi nam odpowiedzialność karna (np. kilku lat pozbawienia wolności czy finansowe), nawet po powrocie do Polski. Dlaczego? Ponieważ aborcja w Czechach jest legalna. W zależności od kliniki aborcyjne w Czechach, którą wybierzesz, koszty związane z zabiegiem mogą być okazać się wyższe lub niższe. Jest to najskuteczniejszy sposób na usunięcie ciąży do 12 tygodnia. Jeżeli zaszłaś w niechcianą ciążę, klinika ginekologiczna znajduje się dosłownie 20-30 min od granicy.

Klinika aborcyjna Czechy

Bezpiecznym sposobem zakończenia ciąży jest metoda mechaniczna na terenie Czech. Wykonywany w znieczuleniu ogólnym zajmuje zazwyczaj 5-15 minut. Lekarz najpierw rozszerza szyjkę macicy przed usunięciem płodu. Następnie lekarz z użyciem specjalnego narzędzia ssącego usuwa zawartość Twojej macicy. Po zabiegu aborcyjnym istotna jest kontrola lekarza. Procedura kończy się w tym momencie i zwykle przed wypisaniem kobiety następuje krótka obserwacja przez wykwalifikowany personel. Aborcja chirurgiczna jest wykonywana zdecydowanie częściej niżeli na leki doustne, które powodują poronienie. Taki zabieg można przeprowadzić od 5 tygodnia ciąży. Czas możliwej aborcji zależny jest w dużej mierze od kraju, w którym jest przeprowadzana. Na przykład w Czechach i Słowacji aborcje chirurgiczne są możliwe tylko do dwunastego tygodnia ciąży. Zobacz, jak wygląda okres po aborcji chirurgicznej. Jeżeli wykonamy już zabieg usunięcia ciąży musimy stosować się do wytycznych personelu. Na szczęście wszystkie osoby na terenie kliniki, mówią w języku polskim. Główne zalecenia po usunięciu ciąży: po wykonanym zabiegu aborcji jeden dzień odpoczywamy i jemy tylko lekkie posiłki, zakaz uprawiania seksu aż do końca pierwszej menstruacji, zakaz uprawiania dynamicznych sportów, zakaz używania tamponów. Przerywanie ciąży wiąże się z różnymi emocjami, z jednej strony czujemy ulgę a z drugiej żal, warto otworzyć się na wsparcie ze strony najbliższych. Wiele kobiet po aborcji w Czechach potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. Zalecamy zabranie kilku dni wolnego.
koszt aborcji w Czechach
Legalna aborcja Czechy

Aborcja farmakologiczna – koszt

Koszt aborcji farmakologicznej może się znacząco różnić. Średni koszt aborcji farmakologicznej to od kilkuset do NAWET kilku tysięcy zł. Cena zwykle zależy od skuteczności tabletek poronnych, możliwych skutków ubocznych, jakie zapewniają tabletki oraz źródła zakupu.
Aborcje farmakologiczne są również znane jako aborcje medyczne. Są swego rodzaju terapią, którą można stosować w celu przerwania ciąży. Co prawda, to nie to samo, co aborcja próżniowa, ma za zadanie usunąć zarodek lub płód z macicy za pomocą narzędzi. W aborcji medycznej stosuje się tabletki przyjmowane doustnie lub umieszczane w samej pochwie. Tabletki te hamują rozwój zarodka lub płodu i powodują jego wydalenie. Przerwanie ciąży zależy od czasu trwania ciąży, skuteczności pomocy tabletek poronnych (czy wywołają odpowiednie skurcze macicy) oraz samego zdrowia kobiety.

Usuwanie ciąży przy pomocy tabletek wczesnoporonnych

Stosowanie tabletek poronnych jest bardzo popularną metodą przerywania ciąży, należy wiedzieć, że takie środki posiadają często bolesne skutki uboczne. Nie każda osoba też może po nie sięgnąć – należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami np. czy tabletki poronne można stosować przy naszej grupie krwi. Aborcja farmakologiczna (tabletki wczesnoporonne) nie zawsze idzie zgodnie z planem. Kupując lek przez strony internetowe można z łatwością natrafić na oszustów, którzy tylko czekają na łatwy zarobek. Kobiety w nieplanowanej ciąży, często zamiast zestawu poronnego, otrzymywały leki placebo. Po nieskutecznie przeprowadzonej aborcji – ciąża dalej się rozwijała. Warto wiedzieć, że z każdym tygodniem ciąży, coraz trudniej ją usunąć. Wtedy nie mamy wyjścia, musimy udać się do kliniki aborcyjnej i poddać się zabiegowu aborcji – usunięciu ciąży metodą próżniową. Kolejnym powodem może być złe przyjęcie tabletek. Metoda ta, nie jest oczywiście pozbawiona licznych i częstych powikłań. Najczęściej tabletki poronne powodują ogromny ból, a płód nie zostanie w pełni wydalony, wtedy musimy udać się do ginekologa w celu dalszego doczyszczenia macicy.